pastir / oprema pastirja / lončene posode


V srednjem in novem veku

Odkritja poznosrednjeveških lončenih posod na opuščenih planinah v Kamniških Alpah so opozorila na pomemben izsek pastirske materialne kulture, ki jo je potrebno odkrivati in tudi preučevati. Kaže, da so pastirji od 15. stoletja naprej uporabljali zelo kvalitetno in tipološko zelo razvejano keramiko: vrče s pokrovi, kozarce, manjše in večje latvice, lončke in lonce. Preseneča pa spoznanje, da se je v 19. in 20. stoletju izbor glinastih posod skrčil in omejil na lonce in latvice (T. Cevc, 2000b; K. Predovnik, 2006).

Na odprtem ognjišču so pastirji kuhali sir na kamniti plošči - sedouniku (T. Cevc, 1996).Velika in mala latvica - čapa (T. Cevc, 1996).

Latvice - wátuce

Latvice (wátuce) so posode z livčkom, visoke le nekaj več kot 20 cm ter 25 cm široke. Barvastim latvicam pravijo čape – te imajo na eni strani še ročaj.

Do druge svetovne vojne so pastirji kisali mleko tudi v lesenih latvicah, ki so bile zelo podobne lončenim. Lesene latvice so dolbli kmetje sami iz debel raznih vrst lesa, pogosto iz češnjevega.

Danes na Veliki planini ne kisajo več mleka v lesenih posodah, tudi v glinastih bolj redko. Po drugi svetovni vojni uporabljajo kar največ emajlirane kovinske sklede.

Lonci za kuhanje

V planini je bilo kuhanje na odprtem ognjišču podobno kuhanju v peči, zato so rabili pastirji za kuho podobne lonce kot doma v vasi. Za kuhanje kaše in ajdovih žgancev so rabili manjše lonce brez ročajev, večje lonce pa so rabili, da so v njih topili puter v maslo. Tega so shranjevali v loncih z ročaji. Lonci za kuhanje kislega sira so bili največji.

Večji glinasti lonec z ročajem (T. Cevc, 1996).Večjo posodo, lonec sirounik, rabijo za kuhanje kislega sira. Pastir vanj nalije do 10 litrov skisanega mleka (risba V. Kopač).

Sirovnik

Za sirjenje po starem rabijo glinaste lonce sirovnike, ki so spodaj ozki, v sredini napeti in zgoraj nekoliko zoženi. Visoki so nekaj več kot 40 cm. V sirovnik lahko pastir nalije do pet latvic kislega mleka (nekaj več kot 10 litrov). Kmetje iz kamniške okolice so do nedavnega kupovali lončeno posodo pri lončarjih v Komendi in Mlaki.

 


<<<         >>>